Union Kriminal

Yazı Bilimi Nedir? Dijital Yazı Karakteri Bilimi

Grafoloji
121 Görüntülenme

Yazı bilimi nedir sorusu son dönemlerde en sık araştırılan konulardan biri haline gelmiştir. El yazısı karakteri tahlili yapmaya yaran bu bilim dalı, grafoloji olarak da bilinmektedir. Bu noktada el yazısı incelemenin insanlar hakkında pek çok farklı detayı göstereceğini bilmek gerekir. Dolayısıyla, el yazısı inceleme bilimi oldukça önemli bir yere sahiptir.

Yazı Bilimi Nedir?

Yazı bilimi yani grafoloji, İngilizce “graphology” kelimesinin Türkçeye geçmiş halidir. El yazılarının ve imzaların incelenmesi konusunda çalışma yapan yazı bilim dalı uzmanları, grafoloji uzmanı olarak anılmaktadır.

İnsanların tüm özellikleri kendine has ve biriciktir. Bir insanın kendine has olan ve sonradan öğrendiği özelliklerinin başında ise el yazısı şekli gelir. Etrafınıza baktığınızda herkesin el yazısının birbirinden farklı olduğunu görebilirsiniz. Yazı bilimi ise herkesin kendine özgü olarak meydana getirdiği el yazıları ile karakter incelemesi yapan bilim dalıdır. Bu sayede insanlara dair pek çok psikolojik gerçek ortaya çıkmaktadır. Profesyonel olarak ele alınması gereken bu işlem, amatör biri tarafından yapıldığında başarılı sonuçlar vermez.

Grafoloji ile öğrenilebilecek şeylerin listesi oldukça uzundur. El yazıları en genel şekli ile insanların kişiliğini ve ruh halini yansıtır. Yazı yazma işlemi esnasında beynin verdiği komut fiziki bir hal alır ve yazı yazma eylemi gerçekleşir. Bunun yanı sıra, kendinizi içerisinde hissettiğiniz ruh hali de yazınızı değiştirecektir. Yazı bilimi uzmanları, yaptıkları incelemeler doğrultusunda yazı yazan kişinin nasıl bir ruh hali içerisinde olduğuna kanaat getirebilir.

El Yazısı

El Yazısı İnceleme

Dijital Yazı Karakteri Bilimi

Dijital yazı karakteri bilimi grafoloji dolayında gelişen bir bilim türüdür. Bu bilim dalı sayesinde elektronik ortamda yazılan yazılar da incelenebilmektedir. Dijital yazı karakteri bilimi ile klavye ya da bir başkasına ait olan daktilo ile yazılan yazılar da incelenebilmektedir. Ancak elbette bu inceleme yazı stilini inceleme şeklinde gerçekleşmez. Herhangi bir alet ile yazılan yazıların hepsi birbirinin aynısı olduğu için, yazı tipi incelemesi ile karakter analizi mümkün değildir. Dolayısıyla bu bilim dalı yazı stilini değil, içeriği inceler.

Harf varyasyonları, sayfa kenarı, kelime ve harfler arası boşluklar gibi pek çok etken dijital yazı karakter bilimi çalışmalarında dikkate alınır.

Yazı İncelemesi

Yazıların stili ile kişilerin ruh halini ve karakterinin anlaşılmasını sağlayan bilim dalı, yazı bilimi nedir sorusuna yanıt olarak verilmektedir. İnceleme yapılan yazıyı yazan kişinin ruh halini, karakteristik özellikleri ve davranış şekilleri gibi önemli bilgiler etme edilmesini mümkün hale getiren grafoloji, profesyonel bir işlemdir. Dolayısıyla bu konuda profesyonel destek almanın, amatör şekilde yapılan işlemlerden çok daha faydalı olacağını unutmamanız gerekir.

Dolayısıyla yazıyı yazan kişiler hakkında ince detaylara ulaşmayı bile mümkün hale getiren bilim dalı, yazı bilimi ne demek sorusuna yanıt olmaktadır. Avantajları sebebiyle yazı incelemesi, pek çok farklı alanda kullanılmaktadır.

El yazısı incelemesi nasıl yapılır? ve daha fazlası için mutlaka göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım