Union Kriminal

Video – Görüntü İnceleme Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Video
328 Görüntülenme

Adli görüntü inceleme; kamera görüntüleri (güvenlik kameraları, cep telefonu kameraları vb.) şüphelenmeyen kanıtlar (kurcalanmamış, monte edilmemiş veya başka bir şekilde kurcalanmamış gibi) üretmek için görüntüleri ayrıntılı olarak inceleme sürecidir. Modellerinin netleştirilmesi ile görseldeki kişi ya da plaka gibi veriler daha net bir şekilde görüntülenmekte, bir trafik kazası sonrasında videodaki kişinin kimliğinin belirlenmesi ya da plakanın okunması kolaylaşmaktadır. 

Şüpheli ve konum, insanlar, nesneler, araçlar vb. karşılaştırılarak belirlenir. Resim ve fotoğrafların montaj olup olmadığını ve üzerinde oynanıp oynanmadığını görüntü iyileştirme yöntemi ile

kontrol ederek, hiçbir şüpheye yer bırakmayacak şekilde delile dönüşmesini sağlar. Bilgi/veri hırsızlığı, verilerin görüntünün veya fotoğrafın üzerine/arkasına yansıtılıp yansıtılmadığı analiz edilerek tespit edilir. Ayrıca video kaydının hangi cihazdan yapıldığını veya fotoğrafın hangi kamera ile hangi konumdan çekildiğini belirlemek de mümkündür.

görüntü

Görüntü İnceleme

Görüntü – Video İnceleme Nedir?

Aracınıza çarpıp kaçan, sahte fotoğraf ya da videolarla tehditte bulunan suçlulardan tutun adli dava ve olaylara varana kadar pek çok sorunun çözümlenmesinde etkin rol oynayan yöntemin adli açıdan incelenmesi adli görüntü inceleme uzmanı tarafından yapılmaktadır.

Video Kaydı Delil midir?

Gizli video veya ses kayıtları, yasaların gerektirdiği hallerde hukuk  ve ceza davalarında delil niteliğindedir. Sistematik ve sistemli bir şekilde delil üretmek amacıyla gizli/yanlışlıkla kaydedilen ve bu nedenle hukuka aykırı olarak elde edilmiş sayılan ses kayıtları, video veya video kayıtları, hukuk ve ceza mahkemelerinde gerçeğin ispatı için delil olarak kullanılamaz. Ancak, belirli durumlarda gerçekleşen bir olayda bulunmakta olan kişilerin yaptığı ses kayıtları, hukuki delil olarak kabul edilebilir ve kanıt olarak kullanılabilir.

Video Montaj Tespit Edilebilir mi?

Kriminal görüntü netleştirme bir videonun montaj olup olmadığını anlama konusunda yardım alınan yöntemdir. İlk olarak, söz konusu görüntü, görüntü işleme teknikleri kullanılarak geliştirilir ve düzeltilir. Çeşitli bilgisayar yazılımları ile geliştirilen bu teknik, görüntüyü istenilen amaçlar için zenginleştirir. Bu sayede görüntüler yerel olarak yürütülür ve nesnelerin ve kişilerin gerekli görüntüleri ön plana çıkarılır. Bu şekilde birçok sorun tespit edilebilir.

Görüntüleri video veya fotoğrafla karşılaştırırken nesneleri, yerleri ve insanları karşılaştırılır. Bu süreçte fotoğraflar veya videolar detaylı bir şekilde incelenir ve olaya karışan şüpheli bazında ilerleme sağlanır. Bu çalışmalar ile objelerden araçlara ve mekanlara kadar çok çeşitli çalışma detayları ön plana çıkarılabilir.

Fotoğraf ve videolar üzerinde montaj kontrolleri yapılır. Bu adımlar sırasında görüntüdeki değişiklikler algılanır. Yani ticari yazılımlar kullanılarak yapılan tüm detaylar ön plana çıkarılmıştır. Tüm görsel montajlar, teknik Photoshop’tan diğer ücretli ticari yazılımlara kadar  geniş bir yazılım yelpazesinde keşfedilebilir.

Video Netleştirilebilir mi?

Adli görüntü analizi ve netleştirme çalışmaları yapılırken belirli işlemler yapılır ve söz konusu görüntüler çok daha net hale gelir ve gerekli cevapları verir. Bu görüntüler, doğruluğu kanıtlamak için herhangi bir şekilde düzenlendi veya düzenlendi ise, profesyoneller tarafından hemen anlaşılacaktır. Bu nedenle otopsi sırasında orijinal görüntüler işlenir. Bu sayede, mevcut görüntüleri tespit ettikten sonra, önce iyileştirme ve düzeltme yapmak, belirli yerlerdeki izleri tespit etmek, nesneleri kullanmak, insan karşılaştırmaları yapmak ve benzer analizleri yapmak için uzmanlar getirilir.

Görüntüden Kişi Tespit Edilebilir mi?

Kamera görüntüsü çözümleme, dijital bir görüntüdeki önemli bilgileri okumak, çıkarmak ve işlemek için kullanılan bir yöntemidir. Bir görüntüdeki bir nesne veya ortam hakkında insan görme sistemine benzer şekilde niteliksel bilgi toplamak ve kullanmak görüntü işlemenin temel amaçlarından biridir. Görüntülerdeki nesneleri algılama, tanımlama, sınıflandırma ve izleme gibi ihtiyaçları karşılamak için birçok yöntem geliştirilmiştir. Özellikle görüntüdeki hedef nesne veya kişinin bulunması ve sonraki zaman dilimlerinde yok olmaması birçok alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Değişen bir ortamda izlenecek öznenin varlığı, özne takibini ve analizini zorlaştıran önemli bir sorundur. Bu problemin çözümü ve konunun başarılı bir şekilde takip edilmesi için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir.

tespit

Kişi Tespiti

Görüntü Ya Da Videodan Yer Tespit Edilebilir mi?

Görüntü inceleme yöntemiyle video veya görüntüde nesne tespiti için iki temel bilgi parçası kullanılır. Bunlar görsel özellikler (renk, doku,şekil gibi) ve hareket bilgisidir. Bazı işlem gücü ve işlem süresi, bu bilgilerin elde edilmesi veya kullanılmasına ayrılmıştır. Bu bilgiyi tek başına kullanan yöntem olmakla birlikte, özellikle nesnelerin izlenmesi ve tespit edilmesinin zor olduğu  durumlarda farklı öznitelikleri ve hareket bilgilerini bir arada kullanan yöntemler de vardır. Nesneleri algılamak için kullanılan bilgilerin çeşitliliği başarı olasılığını arttırsa da işlem süresini uzatılmaktadır. Bu durum  gerçek zamanlı uygulamalarda nesne takibi için çok önemli bir sorun oluşturmaktadır.

Kullanılan ana yöntemlerden biri, bir videonun iki ardışık karesi arasındaki geçici değişikliği bulmaktır. Bir videoda iki ardışık video karesinin birbirinden çıkarılmasıyla elde edilen bilgileri içerir. Aynı zamanda değişken arkaplanların referans alınması da oldukça önemlidir. Bu bahsedilen yöntemler sayesinde nesnenin yeri oldukça kolay bir şekilde tespit edilebilecektir. 

Görüntünün Fotomontaj Olduğunu Nasıl Anlarsınız yazımızada mutlaka göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım