Union Kriminal

Ses – Metin – Konuşma İncelemeleri Nasıl Yapılmaktadır?

ses kayıt konuşma incelenmeleri union kriminal
55 Görüntülenme

Kısa süren bir konuşma sonucunda ortaya çıkarılacak çok fazla sonuç vardır. Bir türlü açığa çıkmamış meselelerin ardı arkasında Ses – Metin – Konuşma incelemeleri ile ortaya çıkarılabilmektedir. Önemli olan şey detaylardır. Detayların genişletilmesi için ve özellikle doğru bir biçimde genişletilmesi için Ses – Metin – Konuşma incelemeleri sürekli olarak ele alınarak devam eder. Bozuk olan bir görüntünün iyileştirilmesi içinde özellikle dikkatli bir şekilde uygun programlar ve modern teknoloji yinelenmesi gerekmektedir.

Ses ve metin içinde aynı şey geçerli olmaktadır. Burada önemli olan asıl konu, gerekli uygulamalar ve teknolojik yöntemler ile incelenmesinden geçmektedir. El yazısı dışındaki metinlerin, toplanması ve kişiler ile eşleştirilmesi gerekli olabilmektedir. Kayıt içerisindeki seslerin orijinal olma durumu ile olmama durumu, görüntüler içerisindeki iyileştirilmelerin daha gözle görünür hale gelmesi, konuşmacı olan kişinin profil incelenmesinin çıkarılması, sesten gelen sinyalin takip edilmesi Ses – Metin – Konuşma incelemelerinin başlıca ilgi alanlarıdır.

Diğer bir inceleme alanları olarak şunlar bulunmaktadır;

  • Kayıt güvenirliğinin sağlanması için, kamera veya uygulama kapsamında dış montaj veya iç montaj ile manipülasyon uygulanabilecek kısımların ortadan kaldırılması ve bunun araştırılması.
  • Konuşmacı olan kişiyi tanımlama, konuşmacı dahilinde ortaya çıkan sesin gerçekliğinin araştırılması.
  • Metin incelemelerinde, metin içerisinde bulunan ve metinler arasında gerekli uygunluğu kontrol etme ve bunun araştırılması.
  • Konuşmacı profilinin geniş olarak incelenmesi. Yaşı, Cinsiyeti, ağız düzeyi ile ilgili gerekli nicel analizlerin yapılması. Bunun yanında konuşmacıya ait ses hataları, kişisel özelliklerinin ortaya çıkarılması da ayrıca söz konusudur.

Kayıt güvenirliği çok büyük bir öneme sahiptir. Güvenlik kamerasını baz alalım. Güvenlik kamerası ile gerekli oynamalar yapıldığında masum birinin suçlu olarak ortaya sunulması ve suçun üzerinde kalması söz konusudur. Bunun için gerekli incelemeler yapıldığında masum olan kişinin üzerine suç unsuru taşıyan her şey net olarak gözle görülür hale gelebilmektedir.

Ses incelemelerinde kişinin yapmış olduğu hataların, kişilik profilinin çıkarılması, farklı bir ses mi kullandığı gibi soruların cevabına ulaşmamız gayet mümkündür. Ancak bunların cevabına ulaşmak için mutlaka profesyonel bir danışmanlık almanız gerekmektedir. Union Kriminal sizler için Ses – Metin – Konuşma düzenlemelerinde ve araştırmalarında, gerekli ve gerçekleri gözle görünür bir şekilde sizlere sunabilmektedir. İster iletişim formu ile ister telefon numarası ile iletişim kurabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım