Union Kriminal

Ses Kaydı Delil Sayılır mı?

Ses
133 Görüntülenme

Ses kaydı delil sayılır mı sorusu hukuki süreçlerin içinde bulunan kişiler tarafından merak edilir. Hukuki olayların çözülmesi için en etkili olan aracılar delillerdir. Mahkeme huzurunda sunulacak olan delillerin hepsi hukuka uygun olmak zorundadır. Olayların nasıl gerçekleştiği konusunda yardımcı olacak deliller taraflar için önemlidir.

Telefon ses kaydı delil sayılır mı sorusunun cevabı mahkeme süreci için sayılır şeklindedir. Günümüzde mobil cihazların kullanımı arttığı için mahkemelerde pek çok kişi delil sunmak için telefonlardan yardım alır. Video, ses ve fotoğraf gibi deliller kullanıma uygundur. Deliller mahkemede kullanılabilse de bazı koşullar vardır.

Ses Kaydı Mahkemede Delil Sayılır mı?

Ses kaydı mahkemede delil olur mu sorusu için olumlu bir yanıt alınabilmesi için kaydın hukuki kuralları hiçbir şekilde ihlal etmemesi gerekir. Ses kaydı incelemesi üzerinde herhangi bir kişinin hakarete uğraması ya da tehdit edilmesi durumunda mahkemede delil olarak kullanılabilir. Kişilerin kendilerine karşı işlenen bir suçun ortasında kalması ve herhangi bir delile ulaşama imkanının olmaması durumunda ya da ani bir şekilde gelişen olaylarda yetkili kişilere ulaşması mümkün değil ise ses kaydı yapılabilir. 

Gizlice Alınan Ses Kaydı Delil Olur mu?

İzinsiz ses kaydı delil sayılır mı diye araştırma yapıldığında hukuka uygunluk ön plana çıkar. Hukuk davalarında hukuka uygun bir şekilde elde edilen ses kayıtları delil olarak kullanılabilir. Planlı bir şekilde delil oluşturmak adına elde edilen ses kayıtları, hukuka aykırı deliller grubunda yer alır. Mahkemede ses kaydı delil sayılır mı sorusunun evet olması için ses kaydının hukuksal kurallara uyuyor olması gerekir. Türkiye hukuk sistemi çerçevesinde hukuka aykırı olarak kayıt altına alınan hiçbir delil kabul edilemez. 

Ses Kaydı Suç Teşkil Eder mi?

Ses kayıtları mahkemelerde delil olarak kullanılabilir mi, ses kaydı almak suç teşkil eder mi gibi sorular oldukça araştırılan konulardandır. Hukuksal olarak sunulan şartları sağlayan ses kayıtları delil olarak kullanılabilir. Koşulların dışında kalan ve bir başkasına ait olan ses kaydının kaydedilmesi, izinsiz bir şekilde alıkonulması ve yayılması suç teşkil edebilir. Türk Ceza Kanunu gereği gizli alınan ses kaydı bazı suçlara sebep olur.

ses kaydı

Ses Kaydı İnceleme

Hukuka Uygun Ses Kaydı Nasıl Olur?

Hukuka uygun bir ses kaydı elde edebilmek için karşı tarafın izni alınması gerekir. Özel Hayatın Gizliliğinin Korunması kapsamında bulunan karalara göre gizli çekilen ses kayıtları suç unsuru sayılır. Tehditte ses kaydı alınması durumunda hukuki kurallar ihlal edilmemişse delil olarak kullanılabilir. Ani gelişen durumlar dışında karşı tarafa kayıt alındığı ile ilgili haber verilmesine gerek yoktur. 

Ses Kaydı İncelemesi 

Hakaret ses kaydı delil olur mu diye araştırdıktan sonra profesyonel destek almak gerekebilir. Ses kayıtlarının gürültülü ve net olmaması gibi durumlarda detaylar net bir şekilde bulunamayabilir. Ses kaydında bulunan tarafların tanınması işlemi yapılarak, kayıt içinde bulunan konuşmanın tek kişi tarafından üretilip üretilmediği tespit edilebilir. Ses kaydı üzerinde iyileştirmeler yapılarak gürültü kirliliği ortadan kaldırılabilir. Bu tarz yardımlar almak için doğru seçimler yapılmalıdır. Mahkemede delil olarak kullanılacak olan ses kayıtları, yanlış kişiler tarafından daha kötü bir hale gelebilir. Elinizde olan tek delil olması durumunda büyük bir kayba sebep olur.

Daha detaylı bir yazı için Ses İncelemesi Nedir? yazımıza mutlaka göz atın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım