Union Kriminal

Ses İncelemesi Nedir?

Ses
387 Görüntülenme

Ses incelemesi nedir? özellikle teknolojinin iyice gelişmesiyle de birlikte son zamanlarda pek çok kişinin kafasını meşgul eden bir konu olmuştur. Ses kaydı ve görüntü kaydı yapan birçok cihaz vardır. Mikrofondan gizli ses kayıt cihazı, kamera kayıt cihazı, ses kayıt cihazı, telefon, eski tip kayıt cihazı ve kaset teyp gibi birçok kayıt cihaz listelenebilir. Güvenlik kameralarında bile bazen dahili mikrofonlar bulunur. Kayıt cihazlarıyla kaydedilen tüm sesler hakkında içeriği ve adı ne olursa olsun adli soruşturma yapılabilir.

Ses kaydı analizi nasıl yapılır konusu da bu noktada vurgulanır ve kanıtın doğruluğunu göstermek için gerekli çalışmaları içerir. Herhangi bir sesin varlığı onu test etmek için yeterlidir. Adli analiz ile bu sesin orijinal mi yoksa montaj mı olduğu anlaşılır. Manipülasyona açık bir durumda, sesin sahibinden diğer seslerle karşılaştırması istenebilir ve bu durumun sesinin iyileştirilmesi ve çalınmış olduğu gibi durumlar açıklanabilir. Aynı zamanda ses temizleme gibi detaylar da ön plana çıkarılabilir.

Genel olarak belirli sesleri tespit etmek ve ses azaltma gibi durumları ortaya çıkaran ses incelemeleri,  manyetik bant denen araç ile sesleri belli bir şekilde yazmayı sağlamaktadır. İnsanların konuşma özelliklerinden, konuşma yapısından benzerlik karşılaştırması gibi konular ses incelemesi ile ele alınır. Bilirkişi incelemelerindeki olgusal bilgiler de bize kaydın orijinal olup olmadığını söyler. Adli bir ses incelemesi ile belirlenen her türlü bilgi ve beklentinin kendi içinde yeri vardır.

İlgili kayıtlarda çeşitli delil üretme yöntemleri bulunabilir. Ancak orijinal olmadıkları bir durumda bu her şeyi değiştirir. Bu nedenle alanında uzman ekipler seslerin orijinalliğini kanıtlamakta ve sizlere orijinalliğini sunmaktadır. 

Ses İncelemesi Nedir?

Ses analizi, bir uzman tarafından konuşmacıyı tanımlama sürecini içerir. Bu sınavlarda çeşitli teknikler kullanılmaktadır. Özellikle ceza davası oluşturacak şüpheli bir durum varsa, kaydedilen ses değerlendirilebilir. Bu incelemeler sonucunda ortaya çıkacak analizler kuşkusuz birçok suça delil teşkil edecektir.

Ses Dinleme

Ses İnceleme

Ses İncelemesi Hizmetleri Nelerdir?

Ses inceleme, metin inceleme oldukça önemlidir. Konuşma ve el yazısı olmayan metinleri birbirine veya insanlara bağlamak, bir kaydın sesinin orijinal olup olmaması, gürültü giderme, konuşmacı şekillendirme ve sinyal kaynağı tespiti ana araştırma alanlarıdır. Ses, metin ve ses kayıtlarının adli analizi ve ses karşılaştırması, adli bilişim çözümlerinden biridir ve hukuki davaların/suçların çözülmesinde son derece etkilidir. Günümüzün dijital teknolojisi ile, bir cep telefonundan veya kayıt cihazından gelen ses  incelenebilir, sesin kime ait olduğunu bulabilir, ayıklanabilir ve ardından analiz edilebilir.

Tüm bu çalışmaların yanı sıra kayıt güvenilirliği tespiti veya sinyal analizi gibi çeşitli işlemler  günümüzde adli bilişimde değerlendirilebilecek işlemler arasında yer almaktadır. Adli bilişimde ses, metin ve konuşma analizi, adli konuşma iyileştirme de değerlendirilir. Adli ses incelemesi, kanunun doğru ve adil bir karar verebilmesi için aşağıda sıralanan çalışmaları yapar. Bu çalışmalar;

  • Ses kaydı iyileştirme çalışmaları
  • Ses kayıtlarının güvenilirliğinin belirlenmesi
  • Konuşma sinyali analizi
  • Konuşmacı tanımlama
  • Konuşma karşılaştırma
  • Konuşma eşleştirme

olarak sıralanabilir. Adli vakalarda sağlam güçlendirme araştırmalarının bir parçası olarak kabul edilen bu çalışmalar, adli vakanın boyutuna ve niteliğine göre önceliklendirilmekte ve kullanılmaktadır. Adli vakalar için bazen ses takviyesi veya ses analizinden daha çok, kriminal ses analizi süreci tercih edilebilir.

Ses İyileştirme Nedir?

Ses iyileştirme çalışması, günümüzde adli bilişime uygulanan rutinlerden biridir. Güvenlik kameraları gibi çeşitli kayıt cihazlarının uzun süre kayıt yapması gerekir. Bu kayıt gereksinimi, video ve ses kayıtlarının kalitesinin ciddi şekilde düştüğü anlamına gelir. Çünkü yüksek kaliteli ses ve video kayıtları, özellikle depolama sırasında ciddi sorunlara neden olabilir. Ceza davalarında, suçluları tespit etmek, suçluları tespit etmek, suçların tam olarak ne zaman ve nasıl işlendiğini anlamak ve benzeri durumlar için durumsal iyileştirme tercih edilebilir. Bu bağlamda adli kayıt, görüntü iyileştirme ve görüntü analizi gibi benzer işlemlerle birlikte adli bilişim alt başlığına girmektedir.

Ses iyileştirme çalışması, güvenlik kameraları veya farklı model güvenlik kameraları gibi farklı bilgisayar programları ve yazılımları ile yapılır. Adli kayıttaki ileri düzey çalışmalar bazen akustik artefakt giderme, gürültü giderme, ses algılama ve daha fazlasını içerebilir. Tüm bunlar günümüzde özel yazılımlar veya çeşitli ses düzenleme yazılım ve programları ile kolaylıkla yapılabilmektedir. Çoğu zaman, adli ses inceleme ve güçlendirme çalışması bir ses uzmanının bunlara erişimini sağlar.

Sesten Kimlik Tespiti Yapılır mı?

Konuşmacı tanıma ve konuşma verilerinin kime ait olduğunun belirlenmesi de dahil olmak üzere, adli tıp ve konuşma geliştirme çalışmalarında gerçekleştirilen süreçlerin bir parçasıdır. Konuşmacı tanıma ve eşleştirme sayesinde ses verisindeki sesin kime ait olduğunu  tam olarak belirlemek mümkündür. Bu süreç aynı zamanda bir davada birçok kişinin tercih ettiği yollardan biridir. Yazılım ve ses inceleme uzmanı çalışması yardımıyla ses verileri kullanılarak konuşmacı tanımlama ve eşleştirme kolaylıkla yapılabilmektedir.

Ses Kaydı

Ses Montaj

Sese Yapılan Montaj Tespit Edilebilir mi?

Kriminal laboratuvarda yapılan ses analizlerinden biri olan audio ses analizi ile; ilgili yazılımlar ve elektronik cihazlar yardımıyla bir sese montaj yapılıp yapılmadığı kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Ses iyileştirme ve dip seslerin; yani çevredeki insan ve faktörlerin incelenmesi de bir seste montaj buluntular elde etmeyi sağlar. Bu bakımdan sese yapılan montaj tespit edilmektedir.

Ses Karşılaştırmayla Kimlik Tespiti

Geçmişte fiziki veya başka yollarla işlenen suçlar, günümüzde dijitalleşmenin ardından yerini elektronik cihazlara bırakmaktadır. Elektronik ortamda işlenen suçlar göz önüne alındığında, sesli adli bilişim, adli bilişimin bir alt dalı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ses netleşirme, özel yazılımlar veya çeşitli ses düzenleme yazılım ve programları aracılığıyla sesler karşılaştırılarak kimlik tespiti yapılır.

Ses ve Kayıt İyileştirme Hizmetine Ne Zaman İhtiyaç Duyarız? başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım