Union Kriminal

Sahte Para ile Karşılaşınca Ne Yapmalı?

sahte para
366 Görüntülenme

Ülkemizde ve dünyada alışveriş için en önemli emtia paradır. Ama iş parayla güvenli alışverişe gelince en büyük korkumuz sahte para olmaktadır. Sahte para profesyonelce üretilip piyasaya sürüldüğünde ve gerçeğinden ayırt edilemez hale geldiğinde, halk kendini fark edemeyecek ve kendini koruyamayacaktır. Hem satıcılar hem de müşteriler için çok rahatsız edici olan sahte faktör, inanılmaz sayıda şikâyete neden olabilir. Bilinçli bir tüketici olarak kendinizi sahte banknotlardan korumanın birçok yolu vardır. Sahte çek ve senet hakkında bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Ayrıca sahte banknotlarla alışveriş yapmak çok yasa dışıdır. Genelde müvekkillerin büyük  çoğunluğu bunu bilmeden yapıyor ama bazı müvekkiller aslında bu işi çok planlı bir şekilde yapıyor. Kaçakçılık suçunun bir parçası olan sahte para kullanıldığı tespit edilirse yapanlar çok ciddiye alınacaktır. ve belirli yaptırımlara tabidir. Bu nedenle hem satıcıların hem de alıcıların alışveriş yaparken çok dikkatli olmaları gerekmektedir. Özellikle birkaç banknotun çok sayıda tahrif edilmiş olması, bu parayı harcayanların kolayca yıkılmasına yardımcı olur. Diğer bir deyişle banknotların sahte olması, müşterilerin ve satıcıların bunları gözden kaçırdığını, sahte banknotların sayı ve kupür olarak fazla olduğunu göstermekte ve sonuç olarak sorun yargıya taşınmaktadır.

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Günümüz teknolojik gelişimi nedeniyle sahte para (banknot) artmaktadır. Bu, sahte baskının, özellikle baskı ve renkli fotokopi makinelerinin yaygın kullanımında önemli bir faktördür. Bu noktada sahte para nasıl anlaşılır sorusu ile karşı karşıya kalınmaktadır.

Türk madeni paraları (banknotlar) 12 güvenlik özelliğine sahiptir. Dokunma, bakma ve açı görünümü ile 10 işlevi kontrol edebilirsiniz. Bir büyüteç ve bir UV ışık cihazı yardımıyla diğer iki özelliği görebilirsiniz. Güvenlik kontrolleri tüm kâğıt paralar için aynı yerdedir.

Paranızın sahte olup olmadığını kontrol etmek için birkaç basit adımı uygulamanız yeterlidir. Kabartma, para hologramları, Atatürk’ün gizli görüntüleri, mikro metinler, bütünleşmiş görüntüler gibi birçok kritere dikkat edilmelidir. Birçok madeni para da doku ile ayırt edilebilir. Gerçek para olduğu için düz kâğıt yerine pamuk dolgulu kâğıt kullanılır.

Sahte dedektörler mor bir ışığa sahiptir ve çoğu mağazada bulunması zordur ve özellikle 50, 100 ve 200 kâğıt paralarda kullanılmalıdır. UV ışığı olarak da bilinen bu teknik ile sahte para ile mümkün olmayan para renklendirilir. İnsanlar parayı mor ışık altında tuttuklarında, sahte olmadığından emin olarak madeni paranın maviye veya kırmızıya döndüğünü görebilirler.

para

Sahte Para İnceleme

Sahte Parayı Orijinaliyle Değiştirebilir miyim?

Sahte parayı orijinaliyle değiştirebilir miyim sorusu çok sık merak edilen sorular arasında bulunur. Ancak ne yazık ki, bir madeni para ya da kâğıt paranın sahte olduğu ortaya çıktığında artık değiştirilemez. Sahte para aldığınızı güvenlik güçlerine bildirirseniz, parayı imha ederler ve toplumla yeniden bütünleşmesini engellerler. Maalesef bu durumda maddi zarara uğrayan taraf siz olursunuz.

Sahte Para ile Orijinali Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sahte ve gerçek parayı ayırt etmek çok zor olabilir, ancak sahte para kazananların taklit edemeyecekleri bazı önlemler vardır. Öyleyse sahte para ile orijinali arasındaki farklar nelerdir kısaca bir göz atalım:

  • Gerçek banknotlar pamuk içeren kâğıda basılırken, sahte kağıda saf kağıt denir. Bu nedenle, dokunduğunuzda para göze çarpacaktır.
  • Gerçek madeni paralarda kabartma çok belirgindir, ancak aynı görüntü ve kabartma sahte madeni paralarda kullanılamaz.
  • Atatürk imgesi en çarpıcı unsurlardan biridir. Tüm madeni paraların üzerinde şeffaf şeritler olarak karşımıza çıkan güvenlik şeritleri aynı zamanda taklit edilmesi oldukça zor bir unsur olarak bilinmektedir.
  • Hologram şeridi adı verilen bir diğer unsur ise TL’nin parasının değerini yansıtan karakteristik bir unsur olarak bilinmektedir.
  • Gerçek para ile sahte para arasındaki en önemli fark, asla taklit edilemeyen TCMB karakteridir.
  • Gerçek para, görme engelliler için özel olarak yapılmış Braille alfabesinde noktalara sahiptir. Sahte kâğıt paralarla bu mümkün değildir. UV ışık teknolojisi nedeniyle, birçok mağaza onu sahte makinelere koyarak parayı maviye veya kırmızıya çevirir.

Sahte Para Elimize Geçince Ne Yapmalıyız?

Sahte para elimize geçince ne yapmalıyız konusuna gelince sahte para bulursanız, bu parayı tüm yönleriyle kontrol ettikten sonra durumu polise bildirmelisiniz. Bu parayı kullanmak olası dolandırıcılık dahil hak taleplerine yol açabilir. Bu nedenle lütfen maddi kayıplarınızı polise bildirmekten de asla çekinmeyin ve kaçınmayın.

sahte para

Sahte Para Tespiti

Sahte Parayı Nereye Bildirmeliyiz?

Sahte parayı nereye bildirmeliyiz noktasını merak ediyor ve elinizdeki paranın sahte olduğundan şüphe duyuyor iseniz hiç vakit kaybetmeden hemen polise başvurmalısınız. Söz konusu banknotun kime teslim edildiğine dair delil toplamanız ve vakit kaybetmeden savcılığa bildirmeniz gerekmektedir. Sizin hatanız olmasa bile, kullanırsanız lütfen derhal ilgili kuruma bildirin, çünkü bu sizin hatanız olarak görülebilir. Başkalarının zorbalığa uğramaması önemlidir.  Polise başvurmuş olsanız ve para sahte olmasa bile, bu tür bir bildirim için herhangi bir ceza ile karşılaşmazsınız. Bu yüzden tereddüt etmenize gerek kalmadan gönül rahatlığı ile polise veya Cumhuriyet Başsavcılığı’na başvurabilirsiniz.

1 Comment

  1. İrfan ERKMEN dedi ki:

    Güzel bir yazı, teşekkürler…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım