Union Kriminal

Psikoloji ve Kriminal Arasındaki İlişki

kriminal ve psikoloji
48 Görüntülenme

Psikoloji ile Adli Psikoloji Arasındaki Fark Nedir?

Psikoloji ile Adli Psikoloji arasında temel olarak çok büyük farklar bulunmamaktadır. Ancak yine de ayrı düşen bazı farklar bulunuyor. Psikoloji, kişinin ruhsal, davranışsal ve bilinç halindeki davranışların bütününü inceleme alanı olarak düşünülebilir. Adli Psikoloji ise Psikolojinin suça ilişkin unsur taşıyan çoğu durumda suçlunun açığa çıkarılması için destekleyici bir alan olarak düşünülebilir. Temel olarak psikoloji ile adli psikolojinin birleşiminden veya zaman zaman ayrı düşen özellikleri yoluyla suç unsuru olan her şeyi ortaya çıkarılması kolay hale gelebilir.

Genel olarak terapi yollarıyla tedavi çözümlenmesi içerisine giren psikologların çalışma alanları oldukça geniştir. Adli Psikoloji sadece problem araştırması üzerine kurulu değildir. Çözüm olarak bir suçlunun çevresinde, empati yoluyla oldukça titiz hareket eden adli psikologlar, suçlunun çevresini profesyonel bir şekilde öğrenebilmektedir.

Psikoloji ve Kriminal

Psikoloji ve Kriminal birebir ilişki içerisinde olan alanlardır. Kriminalin en büyük destekleyicisi psikolojidir. Psikolojinin çok büyük bir etki alanına sahip olduğu bir gerçektir. Kriminal, psikolojinin başlıca yapı taşıdır. Zihnin işleyişi ile gerekli davranışların bütünüyle kriminal davalara yaklaşım tercihi değişir. Yani şöyle; Psikolojik yaşanılan bir dava bulunuyor. Bu davamızın ilerleyiş sürecini, problemleri, çözüm yollarını, suç unsuru taşıyan nitelikler başta olmak üzere yaklaşımınızı belirler.

Kriminal süreçlerin tamamında psikoloji alanı ve bilimsel süreçler söz konusudur. Bu yüzden Kriminal ve Psikoloji birbirlerinden ayrı tutulması da söz konusu değildir. Kriminal davaların büyük bir çoğunluğunda deneyler önceliklidir. Bunun sebebi tamamıyla kanıtlar dahilinde gerçek suçluyu bulmayı sağlamasıdır. Psikoloji bu süreç dahilinde adli psikoloji ile birebir doğrudan veya dolaylı yoldan birlikte çalışmaktadır. Çünkü psikolojinin ilerleyişi, adli psikolojinin deneyler yelpazesinde en büyük yardımcısıdır. Psikolojinin tanımı kişiden kişiye göre değişiyor olsa bile sonuç olarak aynıdır. Özellikle psikoloji tanımı gereği düşünce ve fikirlerin bir sonuca varılması adına yürütülen içsel düşünce bütünlerinin tamamını içerir.

Kriminal davalar için daha profesyonel bir perspektiften bakılması için Union Kriminal ile iletişime geçebilirsiniz. Sizler için en büyük danışmanlığı bizler vermekteyiz.

#unionakademi #unionkriminal #psikoloji #kriminal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım