Union Kriminal

Pedofili Analizi Nedir? Nasıl Yapılır?

pedofili analizi
247 Görüntülenme

Aile içi durumlar bir tarafa, yetişkinler ve cinsellik rüştüne sahip bireyler; okul, kreş, oyun alanları gibi iş kollarında çocuklarla etkileşim ve iletişim halindedir. Resmi istatistiklere göre kayıtlara yansıyan ya da yansımayan cinsel istismar vakalarının sayısı dikkate değer sayılara ulaşmıştır. Bu nedenle çocuğun cinsel istismarı gibi en sevimsiz olanından başlamak üzere çocuklara karşı çok sayıda suç işlenir olmuştur.

Özellikle bunlardan çocuğun cinsel istismarının yaygınlaşması ile birlikte çok sayıda psikolojik test üretilmiştir. Ancak bunların tamamına yakını; çocuk istismarcısını ya da bu eğilimle toplum içerisinde belirli konumlarda var olan kişileri tespit etmekten uzak kalmıştır. Çünkü istismarcı kendini saklayabilmektedir. Yıllarca bu eğilimini hiçbir şekilde dışa vurmadan ya da eyleme geçirmeyen kişiler bulunmaktadır. Bu nedenle kişilerin gerçek duygularını ölçebilen ve tespit edebilen teknolojiler üretilmişti.

Pedofili Analizi Nedir?

Cinsel temalı olsun olmasın kişi konuştuğu konuda, içinde var olan niyetlerin ya da dışarından gelen uyarılarla ortaya çıkabilecek dürtülerin; herhangi bir eyleme neden olmasa da, cinsel olarak uyarılıyorsa belirli risklerin ortadan kaldırılması için analiz edilebilir ve olası cinsel uyarılmaları ölçülebilir. Bu kimi zaman kadının cinsel istismarına kimi zaman da çocuğun cinsel yöneliktir. Bazen olaydan sonra olası failler arasından güçlü şüpheliyi seçmek için yapılabildiği gibi bu eğilimle toplum içinde risk taşıyan eğilimlilerin ayıklanması içindir.

Toplumsal yaşam var olduğundan beri çocuğun cinsel istismarı önlenememiştir. Bu nedenle kişiye etkisi tamamen sıfır olan kimyasal hadımlaştırma gibi olayın sonrasının infazına yönelik çoğunlukla bireysel ceza düzeyinde kalan, öteki taraftan istismarın gerçekleşmesini engelleyememiş önlemler yerine bu eğilime sahip kişilerin onların kişilik haklarını zedelemeden tespit edebilen araçlar üretilmiştir. Bu teknolojilerin birincil amacı çocuğu korumak, ikincil amacı ise bu eğilime sahip kişinin suçu işlemesine engel olmak ve de bu eğilimli kişileri daha verimli çalışabilecekleri çocuklardan uzak alanlarda istihdam etmektir.

Bu testler arasında duygu analizi en önemli yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Pedofili eğilimine sahip kişiyi %99 gibi bir doğruluk oranı ile tespit edebilmektedir.

 

Çocuk İstismarı Eğilimi Önceden Tespit Edilebilir mi?

pedofili analizi nasıl yapılır

Belirli senaryo ve içerisinde görseller de içeren anketler konuşma yolu ile yanıtlandığında kişiler gerçek duygularını saklayamamaktadır. Duygu analizi araçları bu eğilim derinlerde de olsa bulup ortaya çıkarabilmektedir. Sırf bu tespiti doğru yapabilmek için yazılımlar temel duyguların farklı oranlarda birleştirilmesi ile ortaya çıkan bir cinsel uyarılma faktörü üretmişlerdir.

Pedofili Belirtileri Nelerdir?

Eyleme geçmemiş pedofili kendisini başta cinsel uyarılma faktöründeki yükselme olmak üzere duygusal stresteki artış ile kendini gösterebilmektedir. Bu analizler kişiler üzerinde canlı yapılabildiği gibi kendilerine ait mülakat kayıtları üzerinden yapılabilir.

Eylemin sonunda ise yalan analizi gibi duygu analizinin alt özellikleri ile de kişinin suçla ilişkisi net bir biçimde ortaya çıkarılabilmektedir.

 

Pedofili Analizi Hangi Durumlarda Yapılır?

Okullar, kreşler başta olmak üzere çocukla iletişim ve etkileşim halinde olan kamu ya da özel sektör birimlerine çalıştırılmak üzere alının tüm kişilerle ilgili pedofili analizi yapılabilir.

Ayrıca çalışanlar üzerinde de bu analizi yapmak mümkündür. Bazen çalışanlar böyle bir eğilime sahip olmasalar da, sürekli çocuklarla etkileşimini sürdürdükçe böyle bir eğilimi yüzeye çıkarabilir. Bu nedenle çalışanlar da belirli periyodlarla testten geçirilmelidir.

Duygu analizi yoluyla yapılacak pedofili analizleri ile tüm okul ve kreşlerde bu eğilime sahip olan kişiler ayıklanabilir ve başka sektörlerde görevlendirilebilir. Ayrıca işe alırken de bu kişilerin okul ve kreşler dışındaki alanlarda görevlendirilmeleri yönünde tavsiye üretilebilir.

Çocuk İstismarı Analizi Nasıl Yapılır?

çocuk istismarı analizi

Pornografik ya da erotik bir içeriğe sahip olmadan hazırlanan görseller de içeren soruların yanıtlanmasıyla çocuk istismarı analizi yapılabilir. Kişiye belirli temalar altında ortalama beşer soru sorulur ve kişilerin cinsel uyarılma faktörleri ölçülür. Eğilimi olan kişiler masum sorularda dahi uyarılmakta, dışa vurmasa bile konuşmasından ölçülebilmektedir.

Çocuk İstismarında Tutuklunun Şartlı Salıverilme Koşullarına Uygunluğunu Kontrol Etme

Kişi kimyasal hadımlaştırma yoluyla ya da infaz süresinin bitirerek çıkmış olsa da bu eğiliminden uzun süre kendini kurtaramamaktadır. Çoğu zaman istismar faillerinin aynı fiili, şartlı salıverme koşulları içerisinde parmak gibi cinsel organ dışındaki vücut parçalarını ya da diğer uygun nesneleri kullanmak yoluyla maalesef tekrarladıkları vakidir.

Çocuk İstismarına Eğilimli Kişilerin Başka Alanlarda İstihdamını Kontrol Etme

Kişiler belirli koşullar altında ya da cinsel gelişim dönemlerinden itibaren bu eğilimi geliştirmiş olabilir. Bu kişilerin eğilimleri tespit edildiğinde, başka alanlarda istihdam edilmeli, ayrıca risk büyükse kendi aile bireylerine karşı da korunmalıdır. Bu yöntem, gelecekte de önleyemeyeceğimiz bu durumu, çalışma hayatından başlayarak önlemekle kalmaz, toplumsal farkındalığı arttırmak suretiyle aile içi vakaların da belirli oranlarda azalmasını sağlar.

Dr. Cem Yüksel

Baz durumlarda Duygu Analizi ile pek çok problem incelenebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım