Union Kriminal

İmza ve Yazı Örneği Nasıl Alınır?

El Yazısı
269 Görüntülenme

İmza örneği nasıl alınır sorusunun yanıtı, imza ve yazı sahteciliğine karşı oldukça merak edilen sorulardan biridir. Hayatın farklı noktalarında bireyler, yaptıkları iş gereği ya da farklı işlemler için imza atabilir ve yazı yazabilir. Yazılan yazılar ve atılan imzalar üzerinden kişiler sahteciliğe maruz kalabilir. 

İmza ve Yazı Örneklerine Hangi Durumlarda İhtiyaç Duyulur?

Sahteciliğe uğrayan kişi, olayın gerçekleştiği zaman ve mekandan habersiz olabilir. Habersiz bir şekilde gerçekleştirilen durumlardan dolaylı olarak etkilenen kişiler, üçüncü kişilerin mağdur olması durumunda sahtecilikten haberdar olabilir. Mağdur olan kişinin bu durumdan çıkması için hukuki yollar ile hakkını savunabilir. Başvurduğu yollar sayesinde haklılığını ispat edebilir. 

İmza incelemesi, yazı incelenmesi işlemine kıyasla daha net sonuçlar verebilir. Yazı incelemeleri, laboratuvar ortamlarında yapılan testler kadar etkili sonuçlar vermese de kişiler adına net kararlar verilmesine yardımcı olabilir. Yazı örneği nasıl alınır sorusuna yanıt olarak detaylı bilgi yetkili kurumlardan detaylı bir şekilde alınabilir. İmza ve yazı örnekleri incelenmesi adına savcılık, kolluk görevlileri ya da inceleme yetkisine sahip uzmanlara verilir. İnceleme işlemlerinde kullanılacak olan ve kıyaslanacak yazı ve imza örnekleri için verilen genel isim mukayese yazı ve imza örnekleridir. 

Mukayese Yazı ve İmza Örnekleri?

Mukayese yazı incelemesi ve imza örnekleri almak için iki farklı yöntem kullanılır. Samimi mukayese yazı ve imza örnekleri, huzurda alınmış mukayese yazı ve imza örnekleri şeklinde iki gruba ayrılır. İçinde bulunulan duruma göre yazı ve imza örnekleri yetkili kişilerden istenebilir. İki farklı yazı ve imza örneğinde bulunan belgeler sonucunda kıyaslamalar yapılabilir. İncelemeler sonucunda mağdurun haklı ya da haksız olduğu ortaya çıkabilir. Samimi mukayese yazı ve imza örnekleri yapılırken kişiler yazı örneği nasıl alınır sorusunu sorabilir.

Samimi Mukayese Yazı ve İmza Örnekleri

İmza incelemesinde tercih edilen samimi mukayese yazı ve imza örnekleri, geçmiş zamanda kişinin kamu kurum ve kuruluşlarında yapacağı işlem için verdiği yazı ve imzalarından oluşan belgeleri temsil eder. Bu belgeler şu şekilde sıralanabilir; sandık seçmen listesi, banka dekontu, dilekçe ve noter belgesi olabilir. Örnekle ve belgeler arasında bulunan benzerlik incelenir. 

Huzurda Alınmış Mukayese Yazı ve İmza Örnekleri

Yetkili bir görevlinin bulunduğu ortamlarda verilen yazı ve imza örnekleri için huzurda alınmış mukayese yazı ve imza örnekleri adı kullanılır. Huzurda alınmış mukayese yazı ve imza örnekleri için sorulan, imza örneği nasıl alınır sorusuna yanıt örnek adında bulunur.  Huzurda alınan yazı ve imza örneklerinde dikkat edilmesi gereken bazı konular bulunur. Örnekleri verecek olan şahsın bulunduğu ortam içinde rahat bir şekilde oturması sağlanmalıdır. 

Şüpheli konumunda bulunan kişiden en az 5 ile 10 sayfa arasında yazı ve imza örneği alınmalıdır. Şüpheli kişinin hem sağ hem de sol eli ile örnek alınması gerekir. İncelenecek olan yazı ve imza, şüpheli kişiye gösterilmelidir. Bu hususlar çerçevesinde gerekli yazı ve imza örnekleri alınabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım