İmza incelemesi

İmza incelemesi

İmza incelemesi

İmza incelemesi

İmza incelemesi nedir? İmza incelemesi nasıl yapılır, imza incelemesinde hangi kurumlardan imza alınır, detaylı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

İmza incelemesine ya da Grafoloji İmza İncelemesine geçmeden önce, İmzanın sözlükteki tanımına baktığımızda, bir kimsenin bir yazı veya bir belge altına, kendisinin yazdığı veya onayladığını belirtmek amaçlı her zaman aynı biçimde yazdığı ad-soyad veya işaret olarak tanımlanmaktadır. Kanuni metinlerde geçen tanımına baktığımızda ise 2525 sayılı soyadı kanununun 2. Maddesinde söyleyişte yazışta imzada öz ad önde soyadı sonda kullanılır demek suretiyle imzanın ad önde soyad sonda olacak şekilde atılması gerektiğini tanımlar. Ülkemizde bu tanıma uygun imza atanlar olduğu gibi farklı karmaşık şekilleri veya basit paraf şeklinde atılmış imzalar çokça karşımıza çıkmaktadır. 

İmzalar farklı yöntemler kullanılarak taklit edilmekte ve farklı amaçlar için bu sahte imzalar kullanılmaktadır. Bu imzalar sahte imza incelemesi uzmanı tarafından sahte imza tespit araçları sayesinde bulunmaktadır.

Karşımıza çıkan sahte imza incelemesi vakalarına baktığımızda, Üstten kopya ile taklit, bakarak kopya ile taklit, serbest taklit, pul nakli ile imzayı kısmi taşıma, robot kol kullanarak yapılan taklit imza ve tarayıcı fotokopi makinası yazıcı gibi makinalar kullanarak orijinal imzanın taşınması olarak karşımıza çıkar. İmza karşılaştırması hizmetimizle bu durumların önüne geçe bilmekteyiz.

adli imza incelemesi İmza incelemesi

İmza İncelemesi İçin Hangi Kurumlardan İmza Alınır?

Ülkemizde bu tür incelemeleri yapmaya yetkili mercilere baktığımızda; resmi bilirkişilik raporu veren Adli Tıp Kurumu, Polis Kriminal Laboratuvarları, Jandarma Kriminal Laboratuvarlarının yanında özel bilirkişilik raporu veren bilirkişilik yasası kapsamında bu işi yapmaya ehil ve bu hususta uzmanlık sertifikası olan uzman adli bilim uzmanlarıdır.   

Uzman kadromuzla iletişim sayfasından iletişime geçerek imza incelemesi fiyatı vb. fiyatlandırmalara ulaşabilirsiniz.

Adli bilişim inceleme ve analizi ile ilgili hizmetimizi de inceleyebilirsiniz.