Union Kriminal

El Yazısı İncelemesi Nasıl Yapılır?

El Yazısı
564 Görüntülenme

El yazısı incelemesi ne işe yarar, nasıl yapılır gibi konular oldukça merak edilmektedir. Kaligrafik unsurlar ve el yazısının özellikleri, beyin ile elin motor refleksi arasındaki iki yönlü iletişim sonucunda oluşur. Bu faktörler parmak izi kadar önemli olmasa da kişiden kişiye değişir. Sonuç olarak belgelerdeki el yazısı satırların kime ait olduğunu tespit etmek mümkündür. Kişilerin el yazısının oluşum parametrelerinden elde edilen hat faktörleri ve özellikleri sayesinde şüpheli belgenin el yazısının kime ait olduğu tespit edilebilmektedir.

Bazı el yazısı uzmanları kişilerin karakterlerini el yazısı ve imzaları inceleyerek analiz etseler de adli belge inceleme görevlileri, karşılaştırmalı el yazısı ve imzalara karşı odak ve ağırlık yöntemlerini kullanarak el yazısını ve imzaları inceler, el yazısı ve imzalardaki önceki unsurların yanı sıra kaligrafi ve karakterizasyon özelliklerini belirler. El yazısı incelemesi ve imza sahipliği hakkındaki görüşlerini ifade eder.

Grafoloji Nedir?

Eserlere bakarak bir yazarın kişiliğini belirlemeye yönelik çalışmalar Batı’da grafoloji olarak bilinir. Ancak grafoloji zamanla daha geniş bir anlam kazanmış; uzun yıllar ve günümüzde özellikle bizde “grafoloji”, “imza analizi”, “el yazısı imza analizi işleme” anlamında kullanılmıştır. Dolayısıyla imza analizi yapanlar için karakter veya imza uzmanı tabiri hem tanımlama hem de karakter analizi için kullanılmaktadır. Üyeleri belirlemek için imza alanı için de “Adli Grafoloji, Yazıİnceleme, Adli Belge İnceleme” terimleri kullanılırken, bu terimlerle işlem yapmakta olan kişiler için de “Adli Grafoloji Uzmanı, Grafolog, Adli El Yazması İncelemecisi ” terimleri kullanılmaktadır.

El Yazısı

Grafoloji

El Yazısı İncelerken Hangi Verilere Bakılır?

Kişinin el yazısından ne tespit edilir sorusundan önce bir el yazısının incelenmesi esnasında hangi verilerin önem arz ettiğinin bilinmesi gereklidir. El yazısı analizi, adli belge analizinde önemli konulardan biridir. Test için gönderilen belge yeterli ipucu içeriyorsa, şüpheli yazıları yazan grubun bir parçasıysa şüpheliye kolayca erişilebilir. Belgelere, duvarlara, kapı arkalarına, arabalara ve hatta cesetlere yazılan mektuplar incelenebilir. Suç Soruşturma Grafikleri, el yazısı, imza, sahtecilik, tam iz vb. danışmanlık hizmetleri ya bireysel olarak ya da bir komitede sağlanmaktadır. Üç bin yıl önce Çinliler tarafından geliştirilen ve birçok kültür ve medeniyet tarafından büyük saygı duyulan el yazısı bilimi, iş dünyasına da hizmet etmektedir.

Hangi Teknolojik Aletler Kullanılır?

Kişinin el yazısından ne tespit edilir sorusu ardından hangi aletlerle tespit yapılır konusuna bırakmıştır. Spektrometre bu noktada oldukça önemli bir teknolojik alettir.  Spektrometre, elektromanyetik spektrumun bölümlerine dayalı olarak ışığın belirli özelliklerini ölçmek için kullanılan bir araçtır. Ölçülen miktarlar genellikle polarizasyon durumunun bir fonksiyonu olarak ışığın yoğunluğudur. Bağımsız değişkenler genellikle ışığın dalga boyu, genellikle metre cinsindendir, ancak bazen  dalga sayısı veya elektron-volt gibi fotonun enerjisiyle orantılı birimlerde ifade edilir. Spektrometreler spektroskopide kullanılır. Spektrometre, gama ışınlarından, X ışınlarından uzak kızılötesi ışınlara kadar çok çeşitli dalga boylarında çalışabilen aletleri temsil eden bir terimdir. 

Kontrol edilen belgeleri incelemek için çeşitli özel cihaz ve aletler de kullanılır.Fotoğraf ve fotokopi, her zaman doğru kayıt tutma ve belge saklamayı sağlamak için belge incelemesinin tüm aşamalarında yaygın olarak kullanılır. Mikroskoplar, düşük veya yüksek ayarlar ve karşılaştırma mikroskopları ile kullanılabilir. Bu aletlerle ayrıca bir yazının ne zaman yazıldığı nasıl anlaşılır konusu da aydınlatılmaktadır. 

El Yazısı İncelemek İçin Şartlar Nedir?

El yazısı analizi, belge uzmanlarının sahte el yazısını orijinallerden ayırt etmelerini sağlar. Bu, şüphelileri soruşturmadan doğrulamalarına veya hariç tutmalarına yardımcı olur. Belge uzmanları, söz konusu farklı  belge türlerini incelemek için bilimsel olarak el yazısı ve mürekkep analizi tekniklerini kullanır. Belge uzmanları tarafından belge sorgularının analizi, el yazısı kontrolünü ve sorgulanan belgenin diğer bazı özelliklerinin analizini içerir. El yazısı ve imza belirli bir kişiye özeldir. Bu, belge uzmanlarının sahtekarlığı tespit etmesine olanak tanır. Sonuç olarak, el yazısı ve imza analizi konusunda eğitimli belge uzmanları, el yazısı/sahte imzaları gerçek  el yazısı/imzalardan ayırt edebilir.

El Yazısı İnceleme Raporu Mahkemede Delil Midir?

Bir yazının ne zaman yazıldığı nasıl anlaşılır sorusu yazıların mahkemede delil olarak kullanılıp kullanılamayacağı konusunu da beraberinde getirir. Yazma örnekleri, bir şüpheli (yazar) için uzmanlar tarafından yazılmış yazılardır. Bu tür örnekler, el yazısını test etmek amacıyla kontrollü koşullar altında kasıtlı olarak oluşturulmuştur. Yazarın uzman belge denetleyicisi tarafından yakından denetlenmesi anlamına gelir. Mahkeme belgesinde; Notlar, günlükler, sınav iptalleri, tıbbi kayıtlar, iş sözleşmeleri veya imzalı diğer yasal belgeler, bazı yazma örnekleridir. Kolluk mahkemelerinde yapılmakta olan imza ya da yazı kontrolleri, genel yetkiye sahip mahkemelerde delil olarak kabul edilemez.

Ayrıca Bilirkişi Nedir? yazımıza da mutlaka göz atın.

Rapor

Mahkeme Raporu

El Yazısı Tipi Karakterini Belirler Mi?/kişiyi Ele Verir mi?

El yazısı analizi, harfler ve kelimeler arasındaki boşluk, hız, kalem yerleşimi, büyük harf kullanımı, eğim, okunabilirlik ve daha pek çok diğer yetenek gibi çeşitli el yazısı özelliklerinin analizini içerir. Belge uzmanları tarafından düzgün ve usulüne uygun bir analiz yapıldığı takdirde el yazısı tipi karakterini belirleyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım