Union Kriminal

Balistik İncelemesi | Union Kriminal Ankara | Olay Yeri İnceleme

balistik incelemesi
31 Görüntülenme

Balistik inceleme, genellikle ateşli silahlarla işlenen bir suçla ilgili olarak mermi ve mermi çekirdeğinin detaylı bir şekilde incelenmesidir. Balistik incelemeler olay yeri incelemesi sırasında veya bir adli tıp laboratuvarında gerçekleştirilebilir ve polis, adli tıp bilim adamları veya balistik uzmanları ve Union Kriminal tarafından yapılmaktadır.

Balistik incelemeler aşağıdaki alanları kapsayan bir dizi analiz ve test içerebilir

Mermi testi

Mermi testi: kullanılan mermilerin türünü, çapını, ağırlığını, yapısını ve özelliklerini belirlemek için yapılan bir dizi analizden oluşur. Ayrıca mermiler üzerindeki izleri, desenleri ve işaretleri değerlendirebilir ve bunları başka bir suç olayıyla ilişkilendirmeye çalışabilirler.

Mermi izi

Ateşli bir silahtan ateşlenen mermi namlu üzerinde bir dizi iz ve çizik bırakır. Bu izler, mermi çekirdeğini benzersiz bir şekilde işaretleyebilen ve mermi ile ilişkilendirebilen bir mermi takip sistemi kullanılarak analiz edilebilir. Bu da mermi ile kullanılan silah arasındaki bağlantının kurulmasını sağlar.

Kartuşların analizi Kartuşlar

Mermiyi içeren ve ateşlendiğinde içindeki patlayıcıları ateşleyen bileşenler olarak bilinir. Balistik testler sırasında, kullanılmış fişekler izleri, işaretleri ve salınan gazlar açısından incelenir ve analiz edilir. Bu izler kullanılan silahla ilişkilendirilebilir ve kanıt olarak kullanılabilir.

Mermi etkisi incelemesi

Balistik, merminin etkisini de değerlendirebilir. Örneğin, kurban üzerinde bulunan izlerin ve deliklerin analizi, ateşli silahın türü, mesafesi ve açısı hakkında bilgi sağlayabilir. Bu, olayın nasıl meydana geldiğini anlamada önemli bir faktör olabilir.

Balistik, olay yerindeki kanıtları değerlendirerek bir olayın ayrıntılarına ışık tutmaya yardımcı olabilir ve suçun işlenme şekli hakkında bilgi sağlar. Ayrıca mahkemede delil sunmak için kullanılan önemli bir araçtır. Bununla birlikte, balistik testlerin sınırlamaları vardır ve her durumda kesin kanıt sağlamayabilir.

Birçok durum ve faktör; Balistik incelemenin temelini oluşturmaktadır. Bu yüzden hiçbir delil boş yere değildir. Gerekli balistik incelemeler sağlandığında, çok büyük hayati bilgilere sahip olunabilmektedir.

Union Kriminal ile gerekli balistik incelemesi ve daha fazla bilgiye sahip olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim numaralarımızı veya iletişim formu üzerinden en kısa sürede irtibata geçmeyi unutmayınız.

#balistik #inceleme #ankarakriminal #unionkriminal

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım