Union Kriminal

Adli Psikiyatrik ve Adli Psikoloji Nedir? ve Neler Yapar?

adli psikoloji ve psikiyatrik incelemeleri
54 Görüntülenme

Adli psikiyatrik ve adli psikolojik, hukuk ve adaletin doğru ve aslına uygun bir şekilde tamamlanması/işlemesi için, davacı ve davalı kişilerce uygulanmakta olan psikolojik/psikiyatrik analizine özel kullanılan isimdir. İnceleme alanlarından bazıları ise şunları içerir;

1- Velayet davalarında çocuğa bakması gereken kişinin kim olduğuna karar verilmesi.

2- Trafik kazalarında hatanın aslının kime ait olduğunu öğrenmek.

3- Bir sanığın cezai ehliyetinin olup olmadığını öğrenmek.

Psikiyatrik nedir?

Psikiyatri, ruhsal durum ve kişiliklerin çözümlenmesi/teşhisi, güvence altına alınması için var olan tıbbi uzmanlık alanıdır. Ruh hali yaklaşımları/davranışları, algıların işleyiş süreci, davranış gibi temel konuları içeren destekleyici bir alandır. Bir kişinin ilk değerlendirilmeye alınması, alınan kişinin bir yaşanış öyküsü ve ruhsal durum incelenmesi ile başlamaktadır.

Adli Psikiyatrik incelemesi nedir?

Davalı ve davacının adına cezai yaptırımlar ile hukuksal süreç kapsamında incelenmesine verilen isimdir. Adli Psikiyatrik incelemesi ile suçlu veya suçsuzun, psikolojik süreçleri ele alınarak sonuçlara ulaşılmasını sağlayan bir inceleme alanıdır. Adli Psikiyatrik incelemesi süresince davalı ve davacı adına psikolojik incelenmesinin tamamlanması sonucunda cezalandırılıp ya da cezalandırılmayacağına karar verilir. Adli psikiyatrik incelemesinin genel anlamı ile süreci bu şekilde işlemektedir.

Kişinin akıl sağlığı yerinde olup olmadığına karar verilmesi için adli psikiyatrik incelenmesinin kullanılması gerekmektedir. Pek çok nedenden dolayı kişinin hukuka aykırı davranarak işlediği suçların incelenmesine, adli psikiyatrik yardımı ile aklî dengesinin yerinde olup olmadığı çözümüne ulaşılabilir. Özellikle trafik kazalarında sürücü ve yayanın durumunun anlaşılması için kullanılan adli psikiyatrik incelenmesi, psikolojik değişimler sonucunda uğranılan hukuk dışı hareketler neticesinde gerçeğin öğrenilmesi için kullanılmaktadır.

Adli Psikoloji Uzmanları Hakkında

Adli Psikoloji Uzmanları, yargılama sürecinde hapishane, adli tıp enstitüleri, ıslahevlerinde “Adli Psikolog” unvanı ile görev alan kişilerdir. Psikoloji biliminden yararlanan bulunan adli psikoloji uzmanları, hukukçular, adli psikologlar, tıp gibi alanlarda çalışmalarını sürdürmektedirler. Bir dava kapsamında sanıkların cezai ehliyetlerinin var olup olmadığına karar verilmesine en büyük katkıyı sağlar. Adli psikoloji uzmanları mahkeme salonlarında bilirkişi olarak görev alabilmektedirler.

Union Kriminal ile iletişim formu veya doğrudan kolay-hızlı iletişim yolu olan telefon numarası ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım