Union Kriminal

Adli Olay Nedir? ve Adli Vakalar

Adli Belge
313 Görüntülenme

Adli olay ya da adli vaka nedir sorusuna, kişinin kendisi yahut bir başkasını kasti olarak ya da  ihmal sebebi ile zarara uğratması yanıtı verilebilir. Kendinizi veya bir başkasını dikkatsizlik ve ihmal ile yaralamak, sağlığını bozmak ya da ölümüne neden olmak, adli olay olarak adlandırılır. Adli olgu olarak da adlandırılan bu olaylar, pek çok farklı şekilde gerçekleşebilir.

Adli Olaylar Nelerdir? 

Kişiler, herhangi bir suç doğrultusunda direkt olarak ya da dolaylı yoldan etkilendiklerinde hastaneye başvurma ihtiyacı duyar. Bu gibi durumlar adli olay kavramını meydana getirmektedir. 

Suçlunun veya zarar gören kişinin başında polisin beklemesi gereken durumlar, adli olay nedir sorusuna yanıt olarak verilebilir. Birbirinden farklı şekillerde gerçekleşebilecek olan adli olayda, kasıt ve tedbirsizlik aranır. 

Adli vaka, ceza kanunu dahilinde tanımlanmış olan suçlardan herhangi birini işleyerek zarar verilen olaylar olarak özetlenebilir. Dolayısıyla adli olayların oldukça geniş bir listeye sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 

Sahte Senet ve Adli Olay

Adli Olay İnceleme

Adli Olaylarda Takip Edilecek Yöntemler 

Adli olay nedir hakkında araştırma yapan pek çok kişi, olası bir adli olayda sürecin nasıl işleyeceği konusunda merak duymaktadır. Bir kişinin kendine ya da bir başkasına bilerek ya da kaza ile zarar vermiş olması, adli olayların meydana gelmesini sağlar. Bu durumda zarardan etkilenen kişi hastaneye başvurduğunda polis hastaneye intikal eder ve gerekli sorguyu yapabilmek için hastane süreci boyunca başında refakatçilik eder. Ardından gerekli sorular sorulur ve soruşturma başlanır. 

Adli İncelemeler 

Adli incelemeler esnasında dikkate alınan pek çok farklı etken bulunmaktadır. Bunlardan ilki olan adli balistik inceleme ateşli ya da ateşsiz silahların kullanıldığı olaylarda, olay yerinden elde edilen balistik bulguların incelenmesi olarak bilinmektedir. Delil niteliği taşıyan bulguların incelenmesini sağlayan bu bilim dalı çalışması esnasında temel kurallara uyulması gerekmektedir. 

Adli ses inceleme ise bilimsel yöntemler ve analitik teknikler kullanılarak sesin özgünlüğünün tespit edilmesidir. Bunun yanı sıra metin ve konuşma incelemesi de bulguların birbirleri ile ilişki içerisinde olup, olmadığını anlamak için faydalıdır.

Adli bilişim inceleme bilgisayar, cep  telefonu gibi cihazlar kullanılarak suçların analizinin yapılmasını sağlar. Karşıt adli bilim incelemesi ise bilirkişi raporuna itiraz etmek ya da raporu çürütmek amacıyla yapılan incelemedir. Adli fotomontaj inceleme sayesinde ise görüntülerde oynama olup olmadığını tespit etmek mümkün hale gelmektedir. 

Hizmetler arasında bulunan adli belge inceleme işlemi ile belgelerde herhangi bir sahtecilik olup olmadığı tespit edilmektedir. Adli olaylarda oldukça önemli bir yere sahip olan bu işlemlerin profesyonel bir hizmet olduğunu ve ancak uzmanlar tarafından uygulandığında kesin sonuçlara ulaşılacağını bilmek gerekir. Siz de bu gibi bir durumda profesyonel bir destekten faydalanabilirsiniz. 

Özetle, bu gibi tüm incelemeleri içermesi gereken ve pek çok farklı yöntemin kullanıldığı olaylar, adli olay ne demek sorusuna yanıt olarak verilebilir. Adli inceleme, profesyoneller tarafından verilmesi gereken bir hizmettir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım