Union Kriminal

Adli Fotomontaj İncelemesi Nedir? Nasıl Yapılır?

fotomontaj
161 Görüntülenme

Görüntülerden delil olarak yararlanmanın birçok yolu vardır. Kişinin görüntü içindeki eşkâli yoluyla kimliğinin tespiti, araç plakası tespiti, insan ya da nesne fotoğraflarının karşılaştırılması, fotoğraf ya da video görüntülerde montaj-kurgu olup olmadığına dair inceleme,  fotogrametri teknolojisiyle boy uzunluğunun ölçülerek kimlik tespitine katkıda bulunulması gibi konular fotoğraf ve görüntü inceleme konularıdır. 

Günümüzde görüntü işleme, kaydetme, saklama, aktarma, postalama gibi işlemlerin yanında birtakım mobil uygulamalarla görüntü üzerinde kolayca oynamaların yapılabilmesi, görüntülere müdahale hususunu daha kolay hale getirmiştir. Bu nedenle günümüzde, dijital fotoğraf ya da görüntülere yapılabilecek müdahaleler ve bunların tespiti konusunu başlı başına bir araştırma konusu yapmıştır. 

Maalesef fotomontaj yöntemleriyle mağduriyetlerin gün geçtikçe artma eğilimindedir ve durum görüntü incelemelerinde fotomontaj incelemesini oldukça önemli hale getirmiştir. 

Fotomontaj Nedir?

Montaj kelimesi sözlük anlamı itibariyle bir bütün oluşturmak için parçaları birleştirme işi veya TV ve sinemada kullanıldığı anlamıyla bir filmin farklı süre ve yerlerde çekilen bölümlerini bir anlam ve uyum bütünlüğü sağlayarak birleştirme işi anlamına gelir.

Bu kapsamda fotomontaj dediğimiz, bir fotoğraf ve ya video kaydının içeriğine müdahalede bulunularak değiştirilmesidir. Bu müdahale fotoğraf veya görüntü kadrajı içindeki şekillerin tamamı veya bir kısmının silinmesi çoğaltılması ya da yeni nesneler eklenmesi şeklinde karşımıza çıkar. 

Adli Fotomontaj İncelemesi Nedir?

Adli fotomontaj incelemesi, fotoğraf veya video görüntülerinde uzman incelemesi yapılarak her hangi bir montaj-kurgu gibi manipülatif bir işlemin yapılıp yapılmadığına dair tespitin yapılmasıdır. Talep edilmesi durumunda bu tespitleri içeren bir rapor da hazırlanır. 

Fotomontaj Nasıl Yapılır?

fotomontaj çalışması

fotomontaj inceleme

Video görüntülerinin veya tek bir fotoğraf içeriğine nesne eklemek suretiyle yapılan montajlama işlemi karşımıza sıkça çıkmaktadır. Görüntünün orjinalinde bulunmayan eklenecek olan nesne başka bir fotoğraf veya videodan temin edilir ve orijinal görüntüye montajlanır. 

Örneğin pornografik bir video görüntüsü içindeki çıplak bir bedene farklı bir yüz eklenmesi kişiyi ciddi derecede mağdur eden bir montajlama işlemi olsa da, incelemeyle bunun tespit edilmesi bu mağduriyeti ortadan kaldıracaktır. Ancak böyle bir incelemeden haberdar olunmaması maalesef kişinin bunu ispat edememesine sebep olur ve çok ciddi sonuçlarına maruz kalmasına yol açar.

Farklı iki video görüntüsünden ilgili kısımların kesilip montajlanarak yeni ve farklı bir kompozisyona sahip video oluşturulması da bir montajlama işlemidir. Böylece ortaya çıkan yeni görüntü bambaşka mesajlar içeren farklı anlamlara sahip yeni görüntü olarak karşımıza çıkar. 

Bazen masum olarak çekilen farklı fotoğraf veya görüntülerin birleştirilmesiyle zararlı, tehlikeli, suçlayıcı görüntüler elde edilir ki bu da bir fotomontajdır ve uzman incelemesiyle tespit edilebilir. 

Fotomontaj İncelemesi Nasıl Yapılır?

Fotomontaj incelemelerinde görsel incelemenin yanında bazı görüntü inceleme yazılımlarını kullanarak inceleme yapmak önemlidir. Bu sayede görüntüdeki nesnelerin perspektif durumu, alan derinliği, bağımlı gölge durumları, renk uyumu, desen dokusu uyumu, aydınlık ve kontrast değerleri, nesne ebat ve orantıları, nesne hareket uyumluluğu, kalıntı hataları, tekrar eden desen hataları, eklemleme ve birleştirme durumları gibi hususlar tek tek incelenir. 

Dijital fotoğraf üzerinde yapılan incelemelerde ayrıca metadata bilgilerine ve sıkıştırma algoritmasında meydana gelen değişikliklere dair incelemeler de yapılmaktadır. Yine görüntü üzerinde en son hangi program kullanılarak bir oynama yapıldığı hangi tarihte bunun yapıldığı, hangi bölgelerde bu oynamanın gerçekleştirildiği, kaydedilirken hangi formatın kullanıldığı, çözünürlük farkı olup olmadığı, dijital fotoğraf çıktısının hangi marka ve model cihaza ait olduğu gibi hususların tespit edilmesi adli fotomontaj incelemesiyle mümkündür.  

Union Kriminal, binin üzerinde vaka tecrübesine sahip uzman kadrosuyla, adli fotomontaj incelemelerindeki başarısıyla öne çıkmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sizi Arayalım