Union Kriminal

Adli Bilişim İnceleme ve Analiz Hizmeti

Adli bilişim inceleme ve analiz hizmeti ile ilgili hizmetimizin detaylarına geçmeden önce adli bilişim nedir? siber suç nedir? adli bilişim uzmanı kimdir, adli bilişim çalışma alanları gibi konuları bilmenizde fayda vardır. Hemen anlatmaya başlayalım.

Sayısal ya da analog usullerle geçici ya da kalıcı kayıt yapılabilen elektromanyetik ve elektro optik ortamlarda korunan ya da bu ortamlardaki olanaklar kullanılarak iletilen ses, görüntü, veri, bilgi ya da bunların birleşiminden oluşan her türlü bilişimsel varlığın, adli süreçlerde bulgu/delil niteliği taşıyacak şekilde betimlenmesi, ortaya çıkarılması, saklanması, incelenmesi ve mahkemeye sunulması çalışmalarının bütününe adli bilişim hizmeti denmektedir. Daha rastlanılan haliyle adli bilişim mahkemeye intikal etmiş bir dosyadaki sayısal bulguların ve aygıtların kriminalistik prensipleri ile incelenmesidir. Bu çerçevede 20 yılı aşkın süredir alanda çalışan fazlasıyla deneyimli uzmanlarımız aşağıda alt alanları belirtilmiş talepleriniz uyarınca incelemeler yapmakta ve raporlamaktadır.

Adli Bilişim Nedir?

Adli bilişim nedir veya adli bilişim ne demek soruları, günümüzde pek çok kişinin sıkça sorduğu sorular arasında gelmektedir. Adli bilişim, tam olarak elektronik cihazlarda bulunan bilgi ve verilerin delil olarak hakim ve savcılar tarafından kabul edilebilecek şekilde kurtarılmasına, incelenip düzenlenmesine ve araştırılmasına ve son aşamada belgelenmesine verilen isimdir. Günümüzde siber güvenlik ve siber suçlar gibi kavramların giderek daha yaygın ve de önemli hale gelmesi, insanların adli bilişim nedir sorusunu daha sık sormasına neden olmuştur. Bu noktada, siber güvenlik nedir veya siber suç ne anlama gelir gibi sorular çok ama çok daha önemli bir hale gelmiştir. 

Adli bilişim nedir? Adli bilişim inceleme ve adli bilişim analizi olarak da isimlendirilebilir. Adli bilişim, dijital olanakların arttığı günümüzde, hukuk ve bilişim disiplinlerinin birleştiği bir alan olarak karşımıza çıkar ve buna ek olarak bilişim dünyasında, dijital dünyada gerçekleşen suç olaylarını, suça karışmış olan bilişim ürünlerini, delil ve kanıtları hukuku aydınlatmak adına inceler ve hâkim ve savcılara sunar. Söz konusu bilişim sektörü olduğunda araştırma yapmak için ciddi bir bilgi birikimi ve uzmanlık gerekli olabilir.

Adli bilişim için çalışan umanlar adli bilişim uzmanı veya adli bilişim mühendisi olarak isimlendirilirler. Adli bilişim uzmanlığı, günümüzde popüler bir adli araştırma ana dallarından bir tanesidir. Şimdi, sözü daha fazla uzatmadan adli bilişim uzmanlığı nedir, adli bilişim nedir gibi pek çok insanın cevabını merak ettiği konulara değinmeye başlayalım. 

Siber Suç Nedir?

Siber suç, günümüzde elektronik ortamda çeşitli yöntem ve mekanizmaları kullanarak veri veya para hırsızlığı yapan herkesin hukuken cezalandırıldığı suçlara verilen isimdir. Günümüzde “hacker” olarak bilinen kişiler, çeşitli yöntem ve bu iş için özel olarak tasarlanmış yazılım ve programları kullanarak veri hırsızlığı gibi işlemleri gerçekleştirebilirler. Bununla beraber, veri hırsızlığı beraberinde mali kazanç elde etmek için de tercih edilebilir.

Siber suç, bir bilişim sisteminin veya o bilişim sisteminin sahibi veya kullanıcısını hedef alan eylemlere verilen isimdir. Bu eylemler, hedef alınan kişinin özel bilgilerini sızdırma, özel bilgi ve verilerden maddi kazanç elde etme, ticari itibar zedeleme veya şantaj amaçlı kullanılabilir. Bu nedenle bilişim araçlarını kullanarak veri çalma veya birine zarar verme eylemi tam olarak siber suçlar kapsamında değerlendirilebilir. 

Siber Güvenlik Nedir? 

Siber güvenlik, hacker veya siber suçları önlemek veya siber suç eylemine karışmış olan kişi veya kişilerin saptanması için alınan önlemlerin geneline verilen isimdir ve özellikle bilişim sektörü için son derece önemli bir kavramdır. Günümüzde hacker olarak çeşitli veri sistemlerine girmeye çalışanları engellemek için siber güvenlik tercih edilir. Bununla beraber, siber güvenlik özellikle elektronik cihazların daha yoğun ve sık kullanılmasına bağlı olarak, günümüzde gerek insanlar gerekse firmalar için çok daha önemli bir konu haline gelmiştir. 

Adli Bilişim Uzmanı Kimdir, Adli Bilişim Uzmanlığı Çalışma Alanları Nelerdir?

Adli bilişim uzmanı başta bilgisayarlar, akıllı telefonlar (Cep telefonu incelemesi), tablet bilgisayarlar (Tablet incelemesi), masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar (Bilgisayar incelemesi), HTS kayıtları ve HTS kaydı inceleme, bulut veri depolama sistemleri, sabit sunucu bilgisayarları, sürücüler ve veri depolama (Hard disk incelemesi ve flash disk / hafıza kartı incelemesi) araçları gibi pek çok farklı elektronik cihaz üzerinde çalışırlar. Çalışmalar, bir cep telefonundan gönderilmiş SMS veya silinen bir fotoğraf, whatsapp mesajlarının silinmesi ya da whatsapp veri kurtarma, görüntü veya video kaydı, sahte sosyal medya hesabı incelemesi üzerinde yoğunlaştırılabilir.

Günümüzde adli bilişim hizmeti, gerek elektronik cihazları şahsi kullanımları için tercih eden gerekse firma ve şirketler için kullananlar için son derece önemli bir kavramdır. Buna ek olarak, adli bilişim uzmanı pozisyonu ihtiyacı günden güne artmaktadır ve bu nedenle özellikle özel üniversiteler, adli bilişim uzmanı eğitim programı veya da adli bilişim uzmanlığı / adli bilişim mühendisliği gibi eğitim programları ile personel ihtiyacına cevap vermeye çalışmaktadırlar. 

Adli Bilişim İncelemesi ve Delil 

adli bilisim inceleme

Adli bilişim incelemesi ve delil, adli bilişim uzmanlığı çatısı altında incelenebilecek konulardan bir tanesidir. Adli bilişim incelemesi ve delil analizi gibi işlemler, günümüzde adli bilişim uzmanı olarak görev yapan kişiler tarafından gerçekleştirilirler. Adli bilişim inceleme hizmeti ve delil analizi için, bu konudaki kişilerin özellikle bilişim sistemleri ve elektronik cihazlar konusunda bilgi ve deneyim sahibi olmaları mutlaka şarttır. Peki adli bilişim incelemesi nasıl yapılır? Dijital delil, nasıl elde edilir ve son durumda nasıl ve ne şekilde analiz edilir? 

Adli bilişim incelemesi ve delil iyileştirme sonrasında bir suç için delil veya kanıt olarak gerekli mercilere ulaştırılır. Dijital veriler, çeşitli nedenlerden dolayı düşük kaliteli veya zarar görmüş olabilirler. Bu durumda, verilerin iyileştirilmesi veya delil olarak kabul edilebilmesi için çeşitli işlemler yapılır ve gerçekleştirilir. Tüm bunlar, adli bilişim uzmanı olarak çalışan kişinin gerçekleştirdiği eylemler arasında gelir ve sonuç itibariyle, dijital deliller yeterli ise, adli süreç başlar. 

Adli bilişim inceleme raporu ve delil hazırlanması durumunda, dijital veri uzmanları olan kişiler verilerin delil olarak kabul edilebilmesi için çalışırlar. Bir video görüntüsü veya fotoğraf, delil olarak inceleme durumunda düşük kaliteli olabilir, yine delil olarak kullanılabilecek bir SMS, telefon veya veri depolama ünitelerinden silinmiş olabilir. Tüm bunlar için adli bilişim incelemesi ve delil iyileştirme, hazırlama işlemleri tercih edilir ve uygulanır. Özellikle dijital verilerin silinmesi veya başka bir noktaya aktarılması durumunda da, adli bilişim uzmanlığı bünyesinde hareket eden kişiler dijital verileri inceleyip, kurtarıp suçlar için kanıt veya delil teşkil edilip edilmeyeceği için adli mercilere servis edilebilirler. 

Adli Bilişim Analizi ve Raporlaması

Adli bilişim analizi ve adli bilişim raporlaması, söz konusu bir bilişim verisi için analiz ve raporlama işlemlerini gerçekleştirir. Bu noktada, dijital verinin kalitesi veya kullanılabilirliğinden çok, işlenen bilişim suçu ve bunun bilişim suçu tespiti için delil niteliğinde olup olmadığı üzerinde durulur. Ayrıca adli bilişim için konu edilen verilerin üzerinde değişiklik veya manipülasyon yapılıp yapılmadığının da anlaşılması için, adli bilişim analizi ve raporlaması işleminden faydalanılabilir. 

Adli bilişim analizi ve raporlama sürecinde, veriler derinlemesine analiz edilir ve raporlanırlar. Dijital verinin gerçek olup olmadığı veya üzerinde manipülasyon gerçekleştirilip gerçekleştirilmediği gibi çeşitli konular, adli bilişim analizi ve raporlaması için tercih edilen başlıca konular arasında yer alırlar. Analiz ve raporlama için, adli bilişim uzmanları, örgün eğitim veya kurs programlarından aldıkları bilgileri değerlendirerek, adli bilişim analizi ve raporlaması gerçekleştirirler. Özellikle adli bilişim için veri ve veri üzerinde gerçekleştirilen eylemler son derece önemlidir. Bu nedenle özellikle adli bilişim uzmanlığı çatısı altında çalışan kişilerin veri, veri tipleri, dijital veri manipülasyonu, veri kurtarma veya benzeri konularda uzman olmaları beklenmektedir. 

Uzman kadromuzla iletişim sayfasından iletişime geçerek Adli bilişim inceleme fiyatı, Adli bilişim bilirkişi fiyatı vb. fiyatlandırmalara ulaşabilirsiniz.

Diğer bir hizmetimiz olan duygu analizi ve Görüntü İyileştirme ve Analiz Hizmeti konularımızı da incelemenizi öneririz.

Adli bilişim nedir?

Adli bilişim, siber suçla ilgili elektronik cihazlarda bulunan verilerin gerektiğinde mahkemelerde delil olarak kabul edilecek şekilde kurtarılmasına ve araştırılmasına odaklanan bir belgeleme sürecidir.

Adli bilişim türleri nelerdir?

Genelde 4 dalda incelenebilir. Bilgisayar adli bilişimi, ağ ve internet adli bilişimi, gömülü cihazlar adli bilişimi ve sosyal ağ adli bilişimidir.

Adli bilişim alt dalları nelerdir?

Dosya sistemi adli bilimi, ağ adli bilimi, bilgisayar adli bilimi, mobil cihaz adli bilimi, kötü yazılım adli bilimi şeklinde sıralanabilir.

Adli bilişim uzmanı ne iş yapar?

Adli bilişim uzmanı, kişi ve kurumlar için güvenlik yazılımları oluşturarak çalıştığı kişi ve kuruma yapılacak olan siber saldırıları önler. Siber suç saldırılarını önlemek için plan ve projeler geliştirir.

Adli bilişim sürecindeki bir inceleme ne kadar sürer?

100 GB boyutundaki bir verinin ortalama incelenmesi 15 ile 35 saat arasında sürmektedir.

Adli bilişim araçları ne işe yarar?

Güvenlik ihlalinin olup olmadığını kontrol etmeye yarayan araçlardır. Veri toplamak ve saldırının nasıl gerçekleştirildiğini görmek için kullanılan araçtır.